Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

List maliníku

Maliník je dobrým přítelem mnoha zahrádkářů. I když je hustě pokryt početnými malými trny, produkuje hojnost lahodných plodů - malin. Maliník původně pochází z Evropy a Asie, v současné době se však pěstuje i v řadě zahrad v klimaticky příhodných pásmech Severní Ameriky.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Keř maliníku typicky dorůstá velikosti asi 150 centimetrů a jeho udržování je jednoduché.

Maliny jsou populárním ovocem, které se běžně užívá při přípravě ovocných šťáv, ovocných salátů, marmelád a džemů, ovocných sirupů, ovocných koláčů apod. Maliny obsahují celou řadu cenných látek podporujících zdraví.
Univerzální malina, podobně jako jahoda či ostružina, je výborným zdrojem vitamínu C a mnoha silných antioxidantů, jako jsou flavonoidy, taniny a antokyanová barviva. Antokyany v těchto plodech mají protizánětlivé účinky. Maliny rovněž vykazují antibakteriální a antivirovou aktivitu proti celé řadě virů a baktérií.

Maliny i další jedlé bobule silně oslabují vaskularizaci (tvorbu cév) nádorů a tím značně omezují jejich růst. Ukázalo se, že výtažky z malin dokáží velmi účinně zabránit růstu rakoviny jater, prsu a děložního čípku.

Léčivé listy

Mají léčivé vlastnosti také jiné části maliníku? Nepochybně. Zelené listy maliníku, které mají poněkud hořkou chuť, jsou již dlouho ceněny pro svoje medicínské použití. Čaj připravený z listů maliníku se již celá staletí užívá jako lidová medicína při léčení ran, koliky, nemocí horních cest dýchacích a problémech při porodu.

List maliníku je rovněž ceněn při léčení průjmu. Čaj lze připravit přelitím šálku vroucí vody přes jednu až dvě čajové lžičky nadrobno nakrájených listů maliníku a ponecháním deset minut louhovat. Šálek čaje z listu maliníku je třeba při průjmovém onemocnění vypít pětkrát až šestkrát za den. Pokud průjem ani po dvou dnech neustupuje, je třeba vyhledat lékaře.

Taniny pro záchranu

Proč je vlastně čaj z listů maliníku účinným lékem proti průjmu? Je to kvůli jeho vysokému obsahu taninů (13-15%). Tyto látky mají tendenci zastavovat průjem díky svým stahujícím vlastnostem, které pomáhají léčit střevní zánět.
Čaj z listů maliníku lze rovněž úspěšně použít ke kloktání při bolestivých vředech v ústech či zánětu v ústní dutině. Sušené lístky či sušený kořen ostružiny anebo sušené lístky či sušené plody borůvek jsou rovněž vřele doporučovány při léčbě průjmu. Ostružiny i borůvky jsou také velmi bohaté na taniny.

Taniny, které jsou aplikovány na sliznice či odřeniny, způsobují snížení cévní propustnosti a mají protizánětlivý účinek. Tyto účinky vysvětlují užití listů maliníku při hojení ran a kloktání.

Buďte ale obezřetní. Obsah taninů v listech maliníku může mít i negativní účinky. Může docházet ke snížené absorpci minerálů ze stravy, jako např. vápníku, železa a hořčíku. Navíc může být narušeno i vstřebávání celé řady běžně užívaných léků, jako jsou sedativa a antidepresiva.

Pomoc při porodu?

Dnes je užívání čaje z listů maliníku populárním prostředkem k usnadnění porodu a zmírnění porodních bolestí. Extrakt z listů maliníku zřejmě obsahuje složku, která stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny.

Australští vědci analyzovali spolehlivost a účinnost užívání tablet s výtažky z listů z maliníku při porodu. Ve studii na těhotných ženách se jim nepodařilo přijít na žádné nežádoucí vedlejší účinky, to platilo jak pro matky, tak pro jejich děti. Zjistili, že ty ženy, které užívaly tablety s výtažky z listů maliníku měly nižší riziko císařského řezu a o 35% nižší pravděpodobnost užití kleští při porodu.

V další dvojitě slepé studii (kdy ani pacient, ani lékař neví, zda pacient užívá účinnou látku či placebo) bylo užívání tablet s výtažky z listů maliníku v posledním měsíci těhotenství spojeno s významným zkrácením druhé doby porodní (vlastní porod dítěte), nikoliv však se zkrácením první doby porodní (otevírání a příprava k porodu).

Nedávný výzkum na 500 certifikovaných porodních asistentkách měl za úkol určit, jaké bylinné přípravky užívají při stimulaci porodu. Mezi těmi porodními asistentkami, které užívaly bylinky, používalo 63% listy maliníku, 93% ricinový olej a 60% olej z večerní prvosenky.

Ty z nich, které doporučovaly bylinné přípravky jako prostředek k vyvolání porodu, tak činily, protože byly přesvědčeny, že se jedná o přirozený přírodní léčebný prostředek. Nejobvyklejším uváděným důvodem pro neužívání bylinných přípravků byl nedostatek poznatků či zkušeností s jejich spolehlivostí.

Praxe používání čaje z maliníku pro usnadnění porodu není dosud přijata odbornou veřejností. Je ještě třeba dalšího vědeckého výzkumu, který by zhodnotil spolehlivost a účinnost výtažků z listu maliníku. List maliníku by měl být užíván v těhotenství pouze pod lékařským dohledem.

List maliníku, společně s mátou či heřmánkem, je často doporučován i při ranní nevolnosti. Je však nedostatek informací ohledně bezpečnosti užívání těchto bylin v těhotenství, mělo by se tak tedy činit pouze s velkou opatrností.
List maliníku je běžně pokládán za bezpečný prostředek, je-li užíván v bezpečné dávce. Bezpečnou dávkou jsou asi čtyři až šest tabletek (0,5 gramu každá) obsahujících výtažky z listu maliníku denně.

Winston J. Craig, Vibrant Life, March/April 2004

Počet přečtení: 54951
Datum: 4. 9. 2007