Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Máte u domu také Aronii?

Kolem rodinných domků, v alejích a zatím ještě poméně v ovocných zahradách vídáme menší vzhledný okrasný stromek (někdy i keřík) s dekorativními chocholíky čistě bílých květů na jaře a s neméně zdobnými černými plody (připomínajícími větší černé jeřabiny) na podzim.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Velmi ozdobné je na podzim i listí podobné tvarem listí třešňovému, které v tuto dobu hraje všemi barvami až po krásnou, výrazně červenou. Je to aronie černoplodá - skutečně blízká příbuzná našich známých jeřabin. Mnozí pěstitelé již ví, že zdaleka nejde jen o okrasný stromek.

"Tento rod z čeledi růžovitých (Rosaceae) zastupují tři druhy velmi příbuzné a podobné jeřábům. Ze Severní Ameriky pochází temnoplodec planikolistý - Aronia arbutifolia (L.) Pers. a temnoplodec třešňolistý - Aronia prunifolia (Marsch.) Redh. Třetím druhem, který se v poslední době stal opět předmětem pěstitelského i šlechtitelského zájmu, je aronie černá (temnoplodec černý) - Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot. Tato je domovem rovněž v Severní Americe, kde ve volné přírodě vytváří nižší kompaktní keře vysoké asi dva metry." (A. Dolejší).

Ve květech můžeme předpokládat fytohormony estrogenového typu, stejně jako jsou v květech jeřábu ptačího, kde bylo na počátku 90. let zjištěno 1000 jednotek na kilogram. Hlavní prospěch pro člověka však představují plody. Aronie má plody sice s nižším obsahem vitamínu C (10-60 mg na 100 g), ale s velkým množstvím dalších fyziologicky cenných látek. Obsahuje bioflavonoidy včetně vitamínu P, vitamíny PP, B2, B9, karoteny, pektinové látky, rutin (dříve označovaný jako vitamín P), třísloviny. Sorbitu obsahují až 3,5% - je náhražkou cukru pro nemocné cukrovkou. Mají značný obsah železa a mikroelementů - jako např.: bór, fluór, mangan, měď, kobalt, molybden a další.

Plody bez semen obsahují až 400 mikrogramů jódu na 100 g. Jde o prvek žádoucí zejména pro těhotné a kojící ženy a děti. U dětí má jód důležitou roli při rozvoji mozku a inteligence (údajně i na školní známky), při prevenci zubního kazu, a s dalšími obsahovými látkami arónie i na posílení imunitního sytému. U dospělých i dětí je jód důležitý pro činnost štítné žlázy, hormonální rovnováhu a ochranu před případným výskytem radioaktivního jódu. (Vysokým obsahem jódu je toto ovoce blízké plodům feijoja - Orthostemon nebo kiwi).

Bioflavonoidy aronie (podobně jako u pohanky, černého rybízu či pomerančové kůry) podporují působení vitamínu C a působí s ním často synergicky. Je proto dobré plody arónie kombinovat v prevenci a léčbě s vitamínem C v tabletách nebo ovocem s vyšším množstvím vitamínu C - zejména při zpevňování kapilár, léčbě hypertenze, aterosklerózy, nachlazení a zápalu plic. Konzumace ovoce s vyšším obsahem bioflavonoidů je velmi vhodná při vysokém krevním tlaku, stresu, chronických bolestech, zánětech (včetně zápalu plic), některých oběhových poruchách a skleróze. (Dlouhodobé podávání více než 200 mg vitamínu C denně může u někoho vyvolat zduření cév, proto vysoké dávky 500 až 2000 mg, v lékařem odůvodněných případech až 7 000 mg denně užíváme jen nárazově, při zátěži nebo v nemoci, bez přestávky nejvýše pod dobu 3 týdnů.)

Plody mají až 60% šťávy. Tato šťáva se dá s úspěchem také použít na přibarvování světlých vín, různých nápojů, šťáv ap. a na výrobu biologicky aktivního potravinářského barviva. Z plodů jsou výborné kompoty, zavařenina, džem, vína, šťávy, plody se dají také sušit a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám a bakteriální hnilobě.

Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při ateroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie projevují aktivitu při zpevňování kapilár. Zjistilo se, že působením plodů a šťávy jeřábu černoplodého se vyrovnávají procesy vzruchu a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha.

Šťáva z jeřabin má podle výzkumu izraelských vědců z ovocných šťáv nejvyšší vliv na imunitní systém a podobný efekt můžeme očekávat i u arónie. V dnešní době syntetických sirupů a nápojů je šťáva z aronie vynikající pro přípravu nápojů. Prodávané přeslazené džusy se zvýšeným podílem aronie nebo černého rybízu po zředění se stolní nebo pramenitou vodou vodou (1:1) představují doporučovaný nápoj pro děti i dospělé. Džusy z arónie nejsou (na rozdíl např. od jahodových, jablečných, meruňkových, hruškových a broskvových) zatíženy toxiny z nahnilých plodů, právě z důvodů velké odolnosti plodů aronie vůči hnilobě, a nezatěžují organizmus těmito toxiny a zárodky plísní.Čerstvá šťáva je také odolnější proti bakteriím a kvasinkám.

Rutin obsažený v plodech se používá k výrobě léčiv proti vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze (arterioskleróze) i žaludečním vředům.

Arónie se pěstuje buď jako keř (dosahuje výšky asi dvou metrů a šířky 1,5 m), nebo roubovaná na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menši koruny. Keříčkové sazenice můžeme získat odřízkováním, odnožemi (kořenovými odkopky), hřížením, dělením keřů i ze semen, protože potomstvo si celkem dobře podržuje vlastnosti matečné rostliny. Je však třeba sledovat semenáčky a při případných negativních vlastnostech (nízká plodnost, náchylnost na mráz, drobné plody apod.) nekvalitní jedince odstraňovat. Z jednoho keře můžeme obrat až 10 kg plodů, které můžeme ve vhodných podmínkách uskladňovat až dva měsíce, aniž by utrpěly na jakosti. Strom zůstává v dobré kondici a spolehlivě plodí i více než dvacet let. Nástup do plodnosti je velmi časný, plodnost je pravidelná a vysoká. Poměr velikosti stromku a hmotnosti úrody je někdy až zarážející. Plody uzrávají v první polovině září. Po uzrání je potřeba úrodu brzy sklidit, protože plody záhy opadávají.

Škůdci ani chorobami netrpí. Tento druh je samosprašný. Pro jeho nenáročnost pěstování a využití v domácnosti je velmi vhodný pro pěstování na zahrádkách a bez investic do postřiků představuje pravidelnou úrodu a ekonomický efekt, jakého zahrádkáři málokdy dosahují. Při výsadbě je však v určitých místech (např. v blízkosti lesa) třeba mít pozemek zabezpečený před zajíci a srnčí zvěří, která ráda okusuje kůru. Dozrávající plody je třeba někde chránit před ptactvem, nejlépe sítěmi.

U nás se pěstuje jediná odrůda, která byla vyšlechtěna z materiálu dovezeného z Ruska, který ze severoamerických rostlin vyšlechtil již V. I. Mičurin. Z těchto zdrojů inženýrka Holubová a kol. ze Šlechtitelské a ovocnářské stanice ve Velkých Losinách vybrali a stabilizovali novou odrůdu, a ta byla u nás zapsána v roce 1973.

Na půdu a klima není arónie náročná. Za dobrou péči se však dokáže odvděčit. Dosahuje pěkných výnosů i v té nejhorší půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách. Má však ráda dostatek slunce. Z toho důvodu vybíráme slunné stanoviště a pokud nejde právě o živý plot a vysazujeme více řad stromků, vysazujeme je nejraději tři metry od sebe. Starší stromy můžeme poněkud prosvětlit řezem. Dá se použít také jako plotový krycí keř, jako stromek pro vymezení okraje parcely apod. - bez rizika, že by stromek v budoucnosti ohrožoval bujným vzrůstem práva našich sousedů, dopravní značky či elektrické vedení.

Sestavir Darius Nosreti

Počet přečtení: 6978
Datum: 7. 12. 2005