Všestranný heřmánek
Heřmánek, člen rodu sedmikrásek Asteracae, má nápadné bílé květy s kuželovitým, zlatým středem. Název heřmánek je v anglickém originále (camomile) odvozen ze dvou řeckých slov: chamos, tzn. zem, a melos, tj. jablko, což vypovídá o jeho nízkém vzrůstu (roste do výše pouhých dvaceti až čtyřiceti centimetrů) a jablkové vůni, která je cítit z jeho péřových listů.
Heřmánek byl během staletí používán k léčbě podrážděného žaludku, k hojení větších i menších ran, k léčení zánětů a k navozování spánku. Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě byl lékem používaným v lékařství. Jeho všestranné použití nejlépe vystihuje němčina, která jej popisuje jako "alles zutraut", tzn. schopný čehokoliv. Heřmánek je v Evropě podáván při různých zdravotních potížích a je na seznamu oficiálních léků ve více než dvou tuctech zemí. V USA je jednou z nejčastějších ingrediencí při přípravě bylinkového čaje
Šíře využitelnosti
Účinné složky heřmánku jsou obsaženy v čerstvých nebo sušených hlavičkách květů. Produkty vyrobené z květu heřmánku mohou být využity pro vnější účely mnoha způsoby, například ke kloktání a vyplachování úst - má léčebný účinek na zanícená ústa, krk a dásně. Jako aromatický čaj stimuluje chuť k jídlu a zažívání; jako vývar se používá k inhalaci při léčbě dýchacích potíží. Ve formě krémů nebo pleťových vod napomáhá léčbě poranění pokožky či různých zanícení pleti a bakteriálních infekcí. Koupele s přísadou heřmánku léčí hemeroidy a zanícené genitálie. Přípravky z heřmánku jsou optimální k ošetření malých dětí, například když mají vyrážky z nošení plen nebo jinak zanícená místa. Heřmánková mast hydrokortizon se ukázala být daleko efektivnější než jiné klasické protizánětlivé nesteroidní přípravky k léčbě zánětů.
Vnitřní záležitosti
Heřmánek se užívá i vnitřně. Heřmánkový čaj je využíván při léčbě trávicího traktu, žaludečních křečí, léčbě kašle, nachlazení, horečky a průdušek. Pro uklidnění žaludku a trávicího traktu se pije šálek čerstvě připraveného čaje heřmánku. Běžná dávka se připravuje ze tří gramů květů heřmánku, které se do poloviny šálku přelijí horkou vodou. Čaj z heřmánku se pije třikrát až čtyřikrát denně, vždy mezi jídlem. Heřmánkový čaj se taktéž používá jako mírné sedativum k navození spánku zejména u dětí.
Heřmánek je znám svým obsahem různých činných flavonoidů, stejně tak těkavým olejem, který je bohatý na terpenoidy. Tyto složky heřmánku aktivně působí při léčbě zánětů, snižují a odstraňují křeče a působí proti nežádoucím bakteriím.
Heřmánek a heřmánkový olej je naneštěstí relativně lehce napodobitelný, a to levnějším, ale neúčinným rostlinným materiálem. Pokud chceme, aby byl heřmánkový produkt kvalitní, musí pocházet z hodnověrných obchodních zdrojů.
Závěr
Vedlejší účinky a negativní vliv nejsou známy. Užívání heřmánku je bezpečné během těhotenství i kojení. Není známo, že by heřmánek měl vedlejší účinky v kombinaci s jinými léky. Výjimkou jsou lidé trpící alergií na květiny z rodu sedmikrásek, jako jsou astry a chryzantémy. Tito lidé by měli být obezřetní - při užívání heřmánkového čaje může u nich nastat alergická reakce. Jinak je užívání heřmánku dokonale bezpečné a účinné.
Dr. Winston Craig, profesor výživy na Andrews University