Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Barabáš (syn neznámého otce)

Politický agitátor, kterého Římané uvěznili, a Ježíšův současník. – Matouš 27,15-26.
 

Celé Barabášovo jméno se v Matoušově evangeliu uvádí jako Ježíš Barabáš (viz např. Český studijní překlad). Herodes ho dal uvěznit, protože to byl velmi nebezpečný člověk – vzbouřenec. Barabáš chtěl mezi lidmi vyvolat vzpouru proti Římanům. Tento muž neměl žádnou šanci dostat amnestii. Přesto se tak stalo. Když Pilát dává lidu možnost vybrat si, zda má propustit Ježíše Barabáše, nebo toho druhého Ježíše, kterého mají před sebou, pod vlivem židovských vůdců žádají svobodu pro Ježíše Barabáše.

Dav si mohl vybrat: buď Ježíše, Kníže pokoje, který chtěl změnit svět tím, že nejprve změní srdce lidí, nebo toho druhého Ježíše, který se rozhodl použít násilí. Židovští vůdci upřednostnili zločince Ježíše Barabáše před Ježíšem, který miluje pokoj a zajímá se o lidi v nouzi. Ve skutečnosti byl však onen mírumilovný Ježíš mnohem radikálnější než Ježíš Barabáš. V království, které chtěl založit, pro židovské vůdce nebylo místo, pokud nechtějí žít podle zásad tohoto nového království.

V naší společnosti slyšíme hlasy, které nás vybízejí k tomu, abychom Ježíše zavrhli. Kdyby se však všichni rozhodli jej následovat, vznikl by úplně jiný svět, který by ohrozil mnohé jejich zájmy. Nikdy nezapomeňme, že skutečné štěstí najdeme jen s Ježíšem z Nazareta.

Pane, pomoz mi dnes neposlouchat hlasy, které mě navádějí, abych si zvolil nějakého jiného Ježíše.

Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 15
Datum: 20. 2. 2024
Jitřenka
duben 2024
POÚTSTČTSONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odebírat emailem