Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

U stolu se zrádcem

„Avšak hle, můj zrádce je se mnou u stolu. Syn člověka jde, jak je určeno, běda však tomu člověku, který ho zrazuje.“ A oni se začali mezi sebou dohadovat, který z nich je ten, kdo to učiní. (Lukáš 22,21–23)
 

Postava Jidáše je jednou z těch, u kterých nás napadá otázka: „Proč ho Ježíš přijal mezi své apoštoly? Nemohl ho odmítnout hned na začátku?“

Jidáš se v Ježíšově blízkosti pohyboval skoro celou dobu jeho veřejného působení, tedy více jak tři roky. Byl u toho, když Ježíš uzdravoval nemocné a vzkřísil některé mrtvé. Mnohokrát zažil zázrak, kdy Ježíš dokázal několika chleby a rybičkami nasytit desetitisícové zástupy. Zakusil jeho moc při utišení bouře, viděl Petra, jak šel po vodě…

Ježíš dobře věděl o tom, co Jidáš chystá. Věděl, že ho zradí a prodá za třicet stříbrných. Když o tom mluví, neříká to proto, aby Jidáše odsoudil. Ve své lásce mu nabízí poslední šanci na změnu. Jidáš ještě mohl vše změnit. Ježíš mu ale také dává jasně najevo, že o všem ví, a pokud svůj plán uskuteční, bude i na něj platit stejné „běda“ jako těm, kteří mu za zradu zaplatí.

Od mnoha lidí jsem slyšel povzdech: „Kdyby Ježíš udělal v mém životě nějaký zázrak, tak bych mu také věřil.“ A i když se pak zázrak stane, na jejich vztahu se nic nezmění, protože to, co se stalo, považují za náhodu.

Stvořitel se stále setkává s lidmi podobnými Jidášovi. Dává jim stejnou šanci. Boha „uvidím“, jen když ho chci vidět. Pokud ho vidět nechci, nepomůže mi ani sebevětší zázrak. Bůh víru nikomu nenutí, a tak věří jen ti, kteří věřit chtějí.

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 8
Datum: 19. 11. 2023
Jitřenka
prosinec 2023
POÚTSTČTSONE
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odebírat emailem