Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Důsledky pocítíte všichni

Ježíš se k nim obrátil a řekl: „Dcery jeruzalémské, nade mnou neplačte! Plačte nad sebou a svými dětmi; hle, přicházejí dny, kdy budou říkat: ,Blaze neplodným, blaze těm, které nikdy nerodily a nekojily!‘ Tehdy ,řeknou horám: Padněte na nás, a pahrbkům: Přikryjte nás!‘“ (Lukáš 23,28–30)
 

Zbičovaný Ježíš je veden na popraviště. Popravčí četa má obavy, aby tam vůbec došel, a proto přinutí Šimona z Kyrény, aby nesl kříž, na kterém má být odsouzenec popraven. Kousek za nimi jde zástup lidí. Chtějí vidět Ježíše umírat. Jsou mezi nimi ženy, které Ježíše oplakávají.

Mnozí z těch, kteří jdou za Ježíšem, byli u toho, když se Pilát vzpouzel jejich požadavku, aby Ježíše odsoudil. Matouš píše: Když Pilát viděl, že nic nepořídí, ale že pozdvižení je čím dál větší, omyl si ruce před očima zástupu a pravil: „Já nejsem vinen krví toho člověka; je to vaše věc.“ A všechen lid mu odpověděl: „Krev jeho na nás a na naše děti!“ (Mt 27,24.25).

Ježíš nyní připomíná všem, kteří mají podíl na jeho smrti, že pocítí následky svého jednání. A co je horší, pocítí je hlavně jejich děti. Tím, že ho odmítli respektovat jako Mesiáše, ztrácejí Boží ochranu. Na tato jeho slova si vzpomenou, až bude Jeruzalém obléhán a oni budou z hladu pojídat své děti.

Možná také často pláču nad tím, co neovlivním. Ztrácím tím zbytečně čas, který bych měl raději využít k přemýšlení o tom, co musím změnit, abych v budoucnu netrpěl já nebo moji potomci. Spoustu věcí nemohu ovlivnit. Odpovědnost ponesu za to, co ovlivnit mohu. Motivací ke změně může být vědomí, že mé jednání ovlivňuje i štěstí či neštěstí mých potomků.

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 4
Datum: 8. 12. 2023
Jitřenka
únor 2024
POÚTSTČTSONE
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
Odebírat emailem