Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Když obsluhuje Král

Řekl jim: „Králové panují nad národy, a ti, kdo jsou u moci, dávají si říkat dobrodinci. Avšak vy ne tak: Kdo je mezi vámi největší, buď jako poslední, a kdo je v čele, buď jako ten, který slouží. Neboť kdo je větší: ten, kdo sedí za stolem, či ten, kdo obsluhuje? Zdali ne ten, kdo sedí za stolem? Ale já jsem mezi vámi jako ten, který slouží.“ (Lukáš 22,24–27)
 

Čas od času se s nimi setká každý. S kým? S papaláši — lidmi, kteří se dostali trochu výš a najednou si myslí, že jsou něco víc než ostatní. Můj spolužák se stal ředitelem velkého podniku. Od té doby se s námi, obyčejnými smrtelníky, nebaví.

Nebe má jiný pohled na velikost člověka. Pokud chci být jednou velký v nebi, měl bych se učit pokoře. Tuto vlastnost se nejlépe naučím, když budu sloužit a pomáhat lidem ve svém okolí. Přitom se člověk musí občas i ohnout, což ale podle Ježíše umějí jen skuteční velikáni.

Znám spoustu lidí, kteří se rádi ohnou, když cítí, že by tím mohli něco získat. Tato jejich ochota ale končí v okamžiku, kdy to získají. Pak nutí své podřízené, aby se „ohýbali“ za ně.

Když se učedníci mezi sebou dohadovali o tom, kdo jim umyje nohy, když po ruce nebyl žádný sluha, jejich Mistr se toho klidně ujal sám. On, Boží Syn, se ohýbá a myje jim nohy. Pak je vyzve, aby se chovali podobně, a ustanovuje tak obřad umývání nohou. Většina křesťanů ho dnes ke své velké škodě přehlíží.

Někteří věřící si myslí, že návštěvou kostela slouží Bohu. Ono je to ale přesně naopak. Při bohoslužbě slouží Bůh mně. Odpouští mi hříchy, přijímá mne do své rodiny, chrání mě a přidává mi k tomu i své požehnání. Bůh je pečující Král.

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 9
Datum: 20. 11. 2023
Jitřenka
červenec 2024
POÚTSTČTSONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Odebírat emailem