Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Baana (nejasný význam)

Jeden ze dvou mužů, kteří zabili Íš-bóšeta. Králi Davidovi přinesli jeho hlavu a čekali, že je za to odmění. – 2. Samuelova 4,2-12.
 

Baana a jeho bratr Rekáb pocházeli z kenaanského města Beerot. Byli to typičtí oportunisté (jednající vždy tak, aby jim to přinášelo přízeň a výhody). Věděli, že Íš-bóšet, jeden ze Saulových mladších synů, je Davidovým úhlavním nepřítelem. Proto logicky předpokládali, že Davidovi udělají velkou radost, když Íš-bóšeta zabijí. Rozhodli se, že jako důkaz svého „odvážného“ činu přinesou Davidovi jeho hlavu. Byli přesvědčeni, že David je za to štědře odmění.

Naprosto se však přepočítali. David byl sice nedokonalý, ale v mnoha ohledech se držel svých zásad. Je pravda, že v té době bylo více krutosti, než zažíváme v naší době a kultuře (i když na mnoha místech stále přetrvává), ale u Baana a jeho bratra nevidíme ani náznak nějakých ideálů či ctností. Jejich jedinou starostí byla odměna, kterou za svůj čin očekávali. David však reagoval jinak, než si mysleli.

U zločinu jde většinou jen o materiální zisk. Známe však i mnoho rafinovanějších případů oportunismu, kdy se lidé zajímají jen o to, jaký prospěch jim přinese určité jednání. To je v naprostém protikladu s postojem skutečného křesťana. Ježíšův následovník se bude vždy držet ideálu a usilovat o dobro druhých.

Drahý Bože, odpusť mi každý náznak oportunismu. Pomoz mi být zásadovým člověkem, jehož prioritou je být zde pro druhé.

Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 11
Datum: 18. 2. 2024
Jitřenka
duben 2024
POÚTSTČTSONE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odebírat emailem